O projektu
Projekt Modrá, žlutá, zelená, víme, co to znamená!, který je realizován v roce 2018 ve spolupráci s organizací GAUL (Sdružení pro ochranu životního prostředí v okrese Laa/Thaya) se sídlem v Rakousku, cílí svým posláním zejména na dětskou populaci. Cílem projektu je vytvoření komplexního výukového materiálu, který je věnován vzniku odpadům a celému jejich koloběhu ve společnosti, speciální důraz je kladen na správnou separaci a předcházení vzniku odpadů.
Výukový program je k dispozici ve verzi pro mateřské školy, kde celým programem děti provází kamarád ODPADlíček, který hravou formou vysvětluje proces vzniku a zpracování odpadů, přičemž rozvíjí zejména komunikativní kompetence dětí a kompetence k učení. Verze pro 1. stupeň základní školy je dětem přiblížena pomocí dvojice superhrdinů, kteří třídí odpad a učí to také své kamarády.
Program vede žáky ke zvyšování citlivosti vůči životnímu prostředí a pokoře a úctě k přírodě, k rozšíření svého biologického a ekologického podvědomí a k minimalizaci jejich ekologické stopy. Součástí projektu je také aplikace vytvořeného programu ve vybraných mateřských a základních školách v roce 2018, co poskytne autorům projektu cennou zpětnou vazbu od dětí a pedagogů a zdokonalení výukového programu do jeho finální verze.
Více informací na: www.modrazlutazelena.cz
Cílové skupiny projektu
Dětský věk je z hlediska formování osobnosti a vytvářením si celoživotních návyků tým nejdůležitějším. Získané dovednosti v této etapě života si jedinec následně odnáší do svého života, budoucího zaměstnání a rodiny a přenáší tyto poznatky i na zbylou společnost. Cílovými skupinami projektu jsou zejména žáky mateřských a základních škol, vzdělávací instituce (mateřské školy, základní školy, centra volního času, organizace vzdělávaní mládeže, centra environmentální výchovy apod.) i široká veřejnost (zejména rodiče dětí). Vytvořený výukový program slouží jako vzdělávací pomůcka a aktivizující prvek vedoucí k učení cyklu odpadového hospodářství a zejména k správné separace odpadů nejen ve školách, ale taky v domácnostech rodinných a bytových domů a v celé společnosti.
Osnova projektu
Výukový program je rozdělen do 15 kapitol a jeho součást je také didaktická opakovací hra. Kapitoly jsou tvořeny zejména pracovními listy, které jsou plné úkolů, her, tvořivých aktivit a podobně.
Osnova projektu
1
Kdo je to ODPADlíček?
(MŠ) / Kdo jsou to ty superhrdinové, kteří třídí? (ZŠ)
2
Co je to odpad?
Jak vzniká?
3
Druhy odpadů.
Jak zjistím, kam který odpad patří?
4
Papír
když si domaluju, co dál?
5
Plasty
je opravdu potřeba vždy novou láhev ke svačině?
6
Sklo
nejenom bílé, ale i barevné…
7
Kov
co s těma plechovkami?
8
Elektro
když se nám pokazí televize.
9
Nápojové kartony
mléko, mléko, všude mléko!
10
Textil
i když už to neunosím, může to pomoci jinému…
11
Bioodpad
aby už nikdo neupadl na slupce od banánu.
12
Jiné druhy odpadů
nebezpečný odpad, objemný odpad, stavební odpad atd.
13
Směsný komunální odpad vše, co zbylo!
14
Kam to všechno teda
cestuje?
15
Nejenom třídit odpad je ta správná cesta!
Autoři projektu
Autorem projetu je zapsaný spolek ASHPA research and education, z.s. se sídlem v Mikulově.
pro bližší informace www.ashpare.cz
a organizace GAUL (Sdružení pro ochranu životního prostředí v okrese Laa/Thaya) se sídlem v Laa an der Thaya v Rakousku
pro bližší informace www.gaul-laa.at